Præsentation af ny leder | Kulturskolen Viborg Skip to main content Skip to footer

Ny leder for Kulturskolen Viborg

 

I uge 13 tiltræder Christoffer Boserup Skov som ny leder af Kulturskolen Viborg. Han kommer fra en stilling som leder af Dansk Talentakademi i Holstebro, men han vender nu blikket mod kulturmiljøet for børn og unge i Viborg.

Med ansættelsen af Christoffer Boserup Skov som ny leder af Kulturskolen henter Viborg Kommune en profil med stærk erfaring i at udvikle kreative miljøer og talentfulde unge – og med et indgående kendskab til både byen og kulturlivet.

– Et enigt ansættelsesudvalg har peget på Christoffer, som kommer med en spændende baggrund fra tidligere ansættelser og en stærk lederprofil. Han kender Viborg Kommune fra tidligere og har erfaring med ledelse af et dynamisk ungemiljø på Dansk Talentakademi i Holstebro. At han også bor i Viborg og har et stort netværk i kommunen tæller selvfølgelig også positivt, siger Henrik Zacho, der er kulturchef i Viborg Kommune.

Christoffer Boserup Skov afløser Palle Friborg Kjeldgaard, der har stået i spidsen for Kulturskolen siden 2020, men som valgte at gå på pension med udgangen af februar. 

Vil styrke fællesskaber og muligheder for børn og unge
Kulturskolen spiller en nøglerolle i Viborg Kommunes ambition om at give alle børn og unge adgang til stærke kreative fællesskaber, og her ser den kommende leder et stort potentiale.

– Jeg glæder mig meget til at starte på Kulturskolen. En arbejdsplads med dygtige medarbejdere i en kommune, der er ambitiøse i arbejdet med børnekultur. Kulturskolens kerneopgave er at give børn og unge adgang til kunstneriske fællesskaber. Det handler både om, at børn og unge bliver gode til noget, men også at de bliver til nogen. Altså at de opdager fællesskaberne, som de kan færdes i og være medskabere til.

For mig at se, er kulturskolen ekstrem vigtig for et lokalområde, for det er bl.a. her, at børn og unge får følelsen af at høre til et sted, siger Christoffer Boserup Skov og fortsætter:

- Jeg ved, at der er en masse gode institutioner og dygtige folk i Viborg, som jeg glæder mig meget til at arbejde sammen med. Sammen kan vi være med til at styrke de værdifulde fællesskaber for børn og unge og gøre vores kommune til et endnu mere attraktivt sted at være og bo.

En del af et stærkt kulturliv
Kulturskolen Viborg er en central aktør i kommunens samlede kulturliv og arbejder i tæt samspil med både dagtilbud, folkeskoler, ungdomsuddannelser og en lang række kulturinstitutioner og kreative miljøer.

Her får børn og unge mulighed for at udfolde sig inden for blandt andet musik, billedkunst, design og teater – både som begyndere og på talentniveau.

Med den nye leder er ambitionen at styrke Kulturskolens position som et samlingspunkt for kreative fællesskaber og samtidig udvikle endnu stærkere samarbejder på tværs af kommunen.